Ruský agenti
Reklama

Šokujúce odhalenie našich susedov z Českej republiky o zapojenej ruskej vojenskej spravodajskej služby do výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014, kde zomreli dve osoby. ČR výbuch muničného skladu pod taktovkou GRU považuje za hrubé narušenie ich vzťahou!

Výbuch nastal v bývalom muničnom sklade českého ministerstva obrany v obci Vlachovice, časť Vrbětice. Rozsiahly objekt, v ktorom sídli mnoho firiem, ihneď po výbuchu evakuovali.

Krátko po vypuknutí požiaru sa jednotlivých pracovníkov snažil evakuovať aj majiteľ celého areálu Jaroslav Pečeňa.

Najprv sa v kancelárii otriasli okná, keď som vybehol von, bolo počuť výbuchy, ktoré nasledovali jeden za druhým asi dvadsať minút. Keď som potom bol vo firme, ktorá je najbližšie k horiacemu skladu munície, ozval sa jeden veľký výbuch, ktorý rozbil okná aj dvere. Bol taký silný, že sme všetci padli k zemi

uviedol Jaroslav Pečeňa pre MF DNES

Obrovšké škody na majetku, životoch a životnom prostredí

Výbuchom bolo zasiahnutých 1319 hektárov, z toho približne 341 hektárov priamo v areáli. Krajský policajný riaditeľ a veliteľ zásahu Jaromír Tkadleček hovorili o škode približne v prepočte 39 miliónov eur.

Práce na odstraňovaní následkov po výbuchu a zneškodňovanie rozmetanej munície tlakovou vlnou trvalo až do roku 2020. Nasadených bolo 80 pyrotechnikov. Spolu prehľadali stovky sektorov. Posledná časť prác bola najviac náročná:

V posledných 50 sektoroch, čo je necelých 50 hektárov, je potrebné vykonať pyrotechnický prieskum a plošný zber. Terén je náročný a koncentrácia munície a zbraní je absolútne najväčšia,

informovala polícia v októbri 2019.

Pyrotechnici sa púšťali do veľkého rizika: „Väčšina munície sa nachádza v nebezpečnom stave a niektoré nálezy vážia až 40 kilogramov. V letných mesiacoch namerali na balistickej prilbe pyrotechnika 54 stupňov Celzia a na nájdenej munícii dokonca viac ako 70 stupňov Celzia,“ zdôraznila Polícia Českej republiky v Zlínskom kraji.

Zlom vo vyšetrovaní príčiny výbuchu

Po rokoch vyšetrovania príapadu, si vyšetrovatelia opakovane prechádzali žiadosti o vstup do skladov.

To, že sa na nich objavili hľadané osoby, sme si dali dohromady až po previerke spisu. Na zábere z kamier si niekto šikovný všimol, že dvojicu už niekde videl,

vysvetlil pre Lidovky.cz dôstojník z českej bezpečnostnej komunity

Podľa Babiša, ktorý vystúpil na tlačovej konferencii spoločne s Hamáčkom, existuje dôvodné podozrenie, že do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach boli zapojení dôstojníci ruskej GRU. Premiér o zisteniach českých tajných služieb informoval aj prezidenta ČR Miloša Zemana, ktorý podľa Babiša so zvoleným postupom súhlasí.

Česká polícia po vystúpení Hamáčka a Babiša oznámila, že v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach hľadá dvoch Rusov. Podľa zverejnených fotografií ide o tých istých mužov, ktorých Británia obvinila z pokusu o vraždu Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalytickou látkou novičok. Hľadané osoby používajú najmenej dve rôzne identity, napísal server iDNES.cz.

Tieto osoby sa najskôr preukazovali dvoma ruskými pasmi s menami Alexander PETROV, nar. 13. 7. 1979 a Ruslan BOSHIROV, nar. 12. 4. 1978, následne pasom Moldavska na meno Nicolai POPA, nar. 18. 7. 1979 a pasom Tádžikistánu vydaný na meno Ruslan TABAROV, nar. 23. 10. 1975. 

Ak niekto tieto osoby videl alebo vie čokoľvek o ich pohybu a činnosti na území ČR, nech to nahlási na tel.: 974 836 031 (operačné stredisko NCOZ), prípadne v bežnej pracovnej dobe na tel.: 974 760 530 (NCOZ expozitúra Olomouc).

Česká vláda reaguje rýchlo a tvrdo!

Z Česka bude kvôli tomu vyhostených 18 pracovníkov ruskej ambasády, ktorí boli identifikovaní ako členovia ruských tajných služieb. ČR musia opustiť do 48 hodín, uviedol vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD), ktorý je teraz poverený aj riadením ministerstva zahraničia.

 Česká republika je zvrchovaný štát a musí na tieto zistenia zodpovedajúcim spôsobom reagovať

vyhlásil v tejto súvislosti premiér Babiš.

Podporu Českej republike vyjadrila na Twitteri americká ambasáda v Prahe.

„USA stoja za svojím stálym spojencom, Českou republikou. Oceňujeme jej významné rozhodnutie priviesť Rusko k zodpovednosti za jeho nebezpečné konanie na českom území,“ uviedla zástupkyňa veľvyslanca Jennifer Bachusová.

Slová podpory českému vedeniu vyslovil tiež lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkévičs: „Lotyšsko vyjadruje solidaritu s našimi českými spojencami ohľadom rozhodnutia vyhostiť 18 ruských špehov vydávajúcich sa za diplomatov.“ Rinkévičs vyzdvihol, že pri prvom výbuchu zahynuli dvaja ľudia: „Podvratná činnosť ruských agentov, ktorá spôsobila výbuch muničného skladu a smrť nevinných ľudí, je trestuhodná, vinníci musia byť potrestaní.“

Rusko však účasť popiera

Rusko pohrozilo Českej republike odplatou za vyhostenie 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, o ktorom v sobotu večer informovali predstavitelia vlády ČR.

Prvý zástupca predsedu zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Vladimir Džabarov odmietol obvinenia českej strany ako absurdné. „Rusko nemá nič lepšieho na práci ako vyhadzovať do povetria nejaké sklady. Nikdy sme Česko nepovažovali za svojho protivníka,“ vyhlásil Džabarov podľa servera iDNES.cz.

Podobne sa vyjadril aj predstaviteľ zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy Dmitrij Novikov, teda dolnej parlamentnej komory. Vyhostenie ruských diplomatov z Prahy je podľa neho celkom neopodstatnené.

Ruská hrozba aj pre Slovensko

„Tieto udalosti potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite.“ uverejnil na svojom facebook profile Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok

Ivam Korčok na svojej tlačovej konferenci oznámil aj, že po zhromaždení všetkých faktov od naších európskych partnerov a tajných služieb. Slovensko v rámci bezpečnosti občanov Slovenskej republiky. Zaujme jednoznačny a tvrdý postoj.

„Je čas na rázne a jasné kroky voči sieti ruských spravodajských služieb v krajinách EÚ a NATO… Činnosť cudzej spravodajskej služby na českom území, ktorá podľa vyšetrovania viedla dokonca k usmrteniu českých občanov, je dôkazom, že Rusko nemá úprimný záujem o vzájomnú spoluprácu s krajinami strednej Európy. Ruské tajné služby sú v Európe prítomné a aktívne,“ vyjadril sa k prípadu aj minister obrany SR Jaroslav Naď.

Na záver chcem podotknúť, že situácia je naozaj závažným narušením suverenity ČR a jednoznačne hrozbou aj pre SR. Výbuch muničného skladu sa nachádzal len 20 km od Slovenských hraníc a nie je najmenší dôvod domnievať sa. Že sa agenti ruskej tajnej služby nezdržiavajú aj na Slovensku.


Jedna myšlienka na článok “Výbuch muničného skladu v ČR. Akcia ruskej tajnej služby!”

Už nie je možné pridávať komentáre