kliešť
Reklama

Česko-americký tím vedcov pripravil protilátky s vysokou neutralizačnou účinnosťou proti vírusu kliešťovej encefalitídy. Na výskume (kliešťová encefalitída) sa podieľali odborníci z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějoviciach. Členom medzinárodnej skupiny bol aj vlaňajší laureát Nobelovej ceny za fyziológiu a lekárstvo Charles M. Rice. Výsledky zverejnil časopis Journal of Experimental Medicine.

Kliešťová encefalitída je infekčná choroba, ktorá postihuje centrálnu nervovú sústavu. Najúčinnejším spôsobom ochrany očkovanie. Špecifická liečba zatiaľ neexistuje, to by sa však v budúcnosti mohlo zmeniť. V roku 2018 začala medzinárodná štúdia, ktorej vyústením je objav protilátok s veľkým potenciálom. V prípade úspešného klinického testovania by sa na trh mohol dostať prvý účinný liek na túto chorobu.

Pred i po infekcii

Štúdiu zahájili vedci a lekári skríningom 140 pacientov z južných Čiech. Všetci prekonali kliešťovú encefalitídu a mali najkvalitnejšie protilátky. Vzorky ich krvi následne putovali do USA na Rockefelerovmu univerzitu, kde virológovia protilátky podrobili detailným analýzam. „Na tejto fáze výskumu sa podieľal aj nobelista Charles Rice. Pre testovanie pripravil takzvaný pseudovirus, čo sú vírusové častice, ktoré majú rovnaké štruktúrne vlastnosti ako vírusy kliešťovej encefalitídy, ale nie sú infekčné, „hovorí Daniel Růžek, vedúci českého virologického tímu z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Zo 140 vzoriek potom americkí vedci vybrali šesť pacientov, takzvaných superneutralizátorov. Tí mali perfektnú imunitnú odozvu a ich protilátky najúčinnejšie zaberali na vírus kliešťovej encefalitídy.

Týchto pacientov sme dobre poznali, boli v našej starostlivosti v akútnej fáze klíšťovky a aj po prepustení z nemocnice sme ich sledovali v poradni nášho oddelenia. Je zaujímavé, že to neboli pacienti s najťažším priebehom klíšťovky, napriek tomu, ako niektorí sami vyhlásili, nechceli by to prežiť znova a ani by to nepriali nikomu inému,

hovorí Aleš Chrdle, primár infekčného oddelenia Nemocnice České Budějovice.

V českobudějovických laboratóriách Parazitologického ústavu AV ČR potom jednotlivé protilátky znova testovali. Tentoraz už na živých vírusoch, a to ako v bunkových kultúrach, tak v myšiach. „Ukázalo sa, že štyri monoklonálne protilátky fungovali úplne fantasticky. Jednak dokázali kompletne zabrániť rozvoju ochorenia, keď boli podané pred infekciou, ale zároveň mali vysokú účinnosť, aj keď boli podané po infekcii. Mali teda liečebný účinok, „vysvetľuje Daniel Růžek.

Čím skôr, tým lepšie

Pacienti s kliešťovou encefalitídou sú stále odkázaní len na podpornú liečbu. K obzvlášť závažným priebehom choroby dochádza predovšetkým u ľudí s imunitnými problémami alebo u starších osôb so zníženou obranyschopnosťou. Novo vyvinuté protilátky tak ponúkajú veľký potenciál. „Uvažuje sa o tom, že ak človek na sebe nájde prisaté kliešťa, nechá ho otestovať v laboratóriu a zistí, že kliešťa bolo pozitívne, bolo by možné mu okamžite podať tieto protilátky, ktoré by ho bezprostredne ochránili pred rozvojom ochorenia,“ približuje Daniel Růžek . Čím skôr sa protilátky podajú, tým lepšie fungujú. Nasadené neskôr by mohli aspoň zmierňovať prejavy choroby a znižovať dlhodobé následky.

Kryštálová štruktúra naviazané protilátky na obalový proteín vírusu kliešťovej encefalitídy

Nespornou výhodou protilátok n kliešťová encefalitída je tiež ich preventívny účinok. V predklinickej štúdii ich vedci geneticky upravili, aby predĺžili dobu ich účinku na dva mesiace. O budúcij preparát by mohli mať záujem aj cestovatelia, ktorí sa chystajú do oblasti zvýšeného výskytu kliešťovej encefalitídy. Niekedy totiž nemajú čas na očkovanie, u ktorého je potrebné aplikovať viac dávok vakcíny s časovým odstupom. Pri nasadení protilátok by mali okamžitú ochranu, a to po dobu najmenej dvoch mesiacov.

Na štúdii okrem vedcov z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a Rockefellerovej univerzity v New Yorku pracovali aj odborníci z Výskumného ústavu veterinárneho lekárstva v Brne a Nemocnice České Budějovice. Objav poskytuje nádej pre budúce použitie a jeho bezpečnosť je overená v predklinickej štúdii na myšiach. Výskumníci teraz hľadajú investorov a partnerov z farmaceutického priemyslu, ktorí by financovali a vykonali klinické testy u ľudí.


Zdroj: AVCR.czJan Klika, Divízia vonkajších vzťahov SSC AV ČR, v spolupráci s Biologickým centrom AV ČR Foto: pixabay a AVCR.cz