padal muž
Reklama

Krátko po 02:00 hodine v noci prijalo Operačné stredisko tiesňového volania HZS cez tiesňovú linku „112“ Žilina žiadosť o pomoc pre 28-ročného muža, ktorý spadol z vyhliadky Veľkého Manína.

Muž spadol priamo zo skalného hrebeňa z výšky približne 20 metrov a ďalších cca 50 metrov padal exponovaným terénom, kde ho zastavil strom. Bol v bezvedomí a mal početné tržné poranenia rôznych častí tela a pravdepodobne vnútorné zranenia.

Na miesto bola okamžite vyslaná najbližšia posádka so štyrmi záchranármi Horskej Záchrannej Služby (HZS) z Vrátnej v Malej Fatre. Zároveň ich v oblasti čakal ďalší záchranár HZS, ktorý sa k nim pripojil po ich príchode do Manínskej tiesňavy.

Po príchode záchranárov HZS boli už pri pacientovi príslušníci HaZZ z Považskej Bystrice, ktorý mužovi poskytli predlekársku prvú pomoc a nabalili ho do nosidiel UT 2000. Spolu s príslušníkmi HZS následne muža vytiahli lanovou technikou za pomoci lán Dyneema na turistický chodník. Tu ho prebalili do rakúskeho vozíka a transportovali do údolia do obce Záskalie, kde ho prevzala privolaná posádka RLP.

Veľký Manín je obľúbenou destináciou pre fotografov

Veľký Manín je veľmi fotogenické miesto. Na skalnom hrebeni je pomerne silný vietor. Manínska tiesňava sa vyznačuje bizarnými skalnými útvarmi a vzácnou faunou a flórou. Je zapísaná v slovenských rekordoch ako najužší kaňon na Slovensku. Šírka najužších stien sotva stačí na prechod autobusu. Steny, ktoré úzku dolinu zvierajú sú miestami vysoké až 400 metrov. Vzhľadom na ostré skalné útesy je tento úsek v zime značne rizikový, keďže veľa krát v zime zvykne spadnúť lavína a odrezať tak okolité obce od sveta.

V lokalite sa nachádza aj Vápencová jaskyňa prístup do nej je verejnosti zakázaný, ako vo väčšine jaskýň v týchto vrchoch.


Zdroj: FB/HZS Video: youtube/Bez stopy Foto: pixabay