Ukrajina mapa konfliktu
Reklama

Ruská federácia v rámci cvičení presúva značné množstvo svojej armády na hranicu Ukrajiny. Kde sa eskaluje konflikt! Presúva aj svoje loďstvo do čierneho mora. Podľa dostupných videií je tento presun masívnym manévrom.

„Ruské ozbrojené sily sa nachádzajú na tom území Ruskej federácie, kde sa to považuje za potrebné a účelné. A budú sa tam nachádzať tak dlho, kým to bude považovať za vhodné naše vojenské velenie a vrchný veliteľ,“

hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Podľa hovorcu Kremľa Ruské vojsko pre nikoho nepredstavuje hrozbu.

Na druhej strane však od minulého týždňa vypukli na Donbasse ťažké konflikty a mier je akosi nenaplnený. Podľa správy tlačovej agentúry UNIAN bola zaznamenaná aj ťažká paľba z mínometov, granátometov a veľkorážnych guľometov v blízkosti Doneck. Na následky paľby tam zomrelo od minulého týždňa až 7 Ukrajinských vojakov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že konflikt v Donbase môže ukončiť iba vstup krajiny do NATO a vyzval Severoatlantickú alianciu, aby pripravila plán krokov, aby tak krajina mohla urobiť.

Ďalej vyzval členské krajiny NATO, aby posilnili svoju vojenskú prítomnosť v oblasti Čierneho mora. Severoatlantická aliancia dala najavo, že situácia okolo východnej Ukrajiny ju znepokojuje.

S vážnymi obavami sledujeme ruskú vojenskú aktivitu v blízkosti Ukrajiny.

Napísal šéf európskej diplomacie Josep Borrell na Twitteri po telefonickom rozhovore s ukrajinským ministrom

Zároveň ubezpečil Ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kuleba o „neochvejnej podpore zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny zo strany EÚ“.

Borrell uviedol, že o tejto otázke bude viesť ďalšie rokovania so šéfom ukrajinskej diplomacie a ministrami zahraničných vecí krajín EÚ na stretnutí, ktoré sa bude konať ešte tento mesiac.

Konflikt bez víťazov, kde sú všetci porazený.

Takýto masívny presun jednotiek môže znamenať len dve veci. Buď Rusko zasa napína svaly alebo sa chystá priamy konflikt s Ukrajinou. Vzhľadom na silnejúce konflikty v blízkosti Doneck ide jednoznačne o provokáciu s dosť možným a bláznivým plánom na útok proti Ukrajine, v ktorej nebude mať Rusko moc veľkú šancu na úspech. Hlavne pre vyjadrenú podporu Severoatlantickej aliancie na podporu Ukrajiny.

Jednoty NATO sú prinajmenšom 5 krát väčšie ako tie Ruské. To nehovorím o vyspelosti výzbroje a finančnej podpore. Ktorej sa ekonomicky potápajúce Rusko nemôže ani priblížiť. Vojna stojí peniaze! Z môjho pohľadu si Rusko nemôže dovoliť priamy konflikt.

Na záver si však počkajme. Buď to skonči ako ďalšia iskra hybridnej vojny alebo šialený a sebe vražedný akt Ruskej federácie.

Zdroj: twitter/Josep Borrell a tlačová agentúra UNIAN

Video: Youtube/Интересное вокруг Нас