Euromast
Reklama

Na Euromast som prešiel kus cesty a stretol kopec ľudí. Holandsko je od Slovenska vzdialené približne 1200km. Autom pekných 14h cesty. Ak si fanda do vlastnej prepravy, hlavne mega malým autíčkom. Odporúčam ti urobiť si medzi zastávku na jeden deň v Berlíne. Tvoj zadok a partnerka to ocenia.

Hlavne ak bude teplo. Mne dalo zabrať. Cestoval som ešte, keď boli teploty +35C. Keď si k tomu hodíš rúško. Nebola to občas sranda. Ale nevzdávaj to. Kvôli tomu výhľadu sa to oplatí vydržať.

Euromast je 185 m vysoká vyhliadková veža v holandskom meste Rotterdam. Postavili ju počas rokov 1958 až 1960 k príležitosti Floridae, podľa návrhu holandského architekta Huiga Maaskant-a. Pôvodne 101 metrov vysoká veža je kvôli stabilite vstavaná do veľkého betónového bloku. V roku 1970 na ňu nasadili 84 metrov vysoký stožiar. Euromast je často navštevovanou turistickou atrakciou s reštauráciou vo výške približne 100 metrov.

Mňa najviac zaujala jeho úctyhodná výška, ktorá bola rozhodujúcim faktorom pri výbere prvej atrakcie v Rotterdame. Z tejto 185 metrovej veže je totižto nádherne vidieť aj na iné atrakcie.

Cesta na Euromast.

Ak si cestovateľ do špikovej kosti a jednoducho si ideš v Rotterdame po svojích.. haha .. poteším ťa. K svojmu cieľu sa pohodlne priblížiš metrom, metro je veľmi obľúbený dopravný prostriedok pre holanďanov. Samozrejme byke je top star, ale metro je skvelá náhrada za auto v preplnenom meste. Byke a scooter si môžeš požičať pred každou stanicou metra.

Ja som išiel metrom vystúpil na stanici Dijkzigt a potom to bolo už len kúsoček. Po ceste som sa stavil na odpočinok v priľahlom parku Het Park. Je hneď pri našej veži.  Naozaj nádherne miesto, načerpáte silu a uvedomíte si, že keď sa chce o všetko sa dá pekne postarať. Park je nadpriemerne udržiavaný,  svedčia o tom aj fotografie, ktoré nájdeš v galérií, možno sa môžu inšpirovasť aj naši mestský poslanci. Park bol plný ľudí, relaxovali, cvičili alebo sa opaľovali na slniečku. Holanďani si dopĺňali batérie, pretože Holandsko je dosť upršaná krajina.

Zlaňovanie žiaden problém

Ostal by som v parku, ale cieľ mojej cesty bol iný, Euromast. Tú vežu neprehliadnete už od zastávky metra. No po príchode k nej som ostal mierne v šoku. S tej veže vysokej 185 metrov to nejaký borec zlaňoval. Takže ak si rád dopraješ kus adrenalínu a nestačí ti len vyhliadka. Máš možnosť. 

Premýšľal som, pôjdem si to zlaniť? Vyškolia ma, pripravia? Stislo mi srdce a stiahlo zadok. „Nee, nebudem sa ja tam tlačiť.“ Hah, ale partnerka mi vraví, „ani ja by som na to nešla.“ a dodala „Je to nuda“ 😀 .. Vtedy som sa cítil ako sr.č.

Vstup do Euromast tower

Potom, ako som sa pred priateľkou do červenal, že to nezlaním sme sa vydali dnu. Na prízemí pred vstupom sme si dezinfikovali ruky kvôli corone a pokračovali k okienku. Bolo tam pomerne veľa ľudí, ale išlo to rýchlo. Za 2 lístky sme zaplatili 20,50 €,- platiť sa dá však len kartou alebo si môžete kúpiť listok aj online. Ten si musíte aj vytlačiť, lebo pri vstupe k výťahu je turniket, kde si nasnímate svoj lístok cez skener. Inak Vás nikam nepustí. Ak to zvládnete, ste skoro dnu. Už len nastúpiť do výťahu. A neboj sa ak aj náhodou pôjdete viacerí, kabína výťahu je rozdelená sklom na polovicu kvôli korone. Tak smelo do nebies.

GALÉRIA


Zdroj:wiki Foto:Michal Hatala Nečesaný