Astronauti
Reklama

Astronautka NASA Kate Rubinsová a astronautka Japonskej agentúry pre výskum kozmického priestoru (JAXA)  Soichi Noguchi zahájili vesmírny výstup pred Medzinárodnou vesmírnou stanicou, aby dokončili inštaláciu modifikačných súprav v rámci prípravy na nadchádzajúce vylepšenia solárneho systému .

Kozmonauti si 5 marca o 1:33 východného času prepli skafandre na napájanie z batérie, aby zahájili vesmírny výstup, ktorý trval 6 hodín a 56 minút.

Dve ženy a výstup pred ISS

Rubins je členka posádky 1 (EV 1), oblečená v skafandri s červenými pruhmi a používajúci kameru na prilbe # 22. Noguchi je členka posádky 2 v (EV 2), oblečená v skafandri bez pruhov a kamery s prilbou # 20.

Rubins a Noguchi prejdú cez chrbtovú kostru krovu stanice k úplne ľavej (prístavnej) súprave solárneho systému. Hneď k prvej dvojici solárnych panelov nasadenej v decembri 2000. Kozmonauti budú spolupracovať na dokončení inštalácie a konfigurácie modifikačných súprav na solárne panely 4B a 2B. Ktoré umožnia inštaláciu nových solárnych panelov s cieľom rozšíriť napájanie vesmírnej stanice. Rubins a ďalší astronaut NASA Victor Glover začali s inštaláciou modifikačných súprav počas vesmírneho výstupu 28. februára .

Po konfigurácii súpravy na úpravu solárneho poľa bude Rubins viesť smerovanie káblov pre rozhranie Bartolomeo Parking Position Interface (PAPOS) na module Columbus. Noguchi nahradí zostavu externých vysielačov a prijímačov bezdrôtového videa (WETA) a dvojica vykoná ďalšie prácu vopred, ako to čas dovoľuje.

Toto je 236. výstup do vesmíru na podporu montáže vesmírnej stanice. Dúfam, že pokrok, ktorí dosahujeme v prieskume vesmíru aj v technológiách bude osožný pre naše budúce generácie. Prekonáme prekážky, ktoré nám bránia v cestovaní vesmírom. A fikcia z filmov už nebude fikcia. Ale podarí sa nám osídliť aj iné planéty, prípadne dokážeme využívať zdroje vesmíru, ktoré nám poskytuje.

Zdroj: blogs.nasa.gov / FB: ISS Video: FB: ISS Foto: pixabay