Mediálna konferencia COVID-19
Reklama

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes na sociálnej sieti a na mediálnej konferencii COVID-19 oznámila. Lockdown pre najväčšie mesto Nového Zélandu Auckland. Lockdown platí od 6:00 zajtra ráno (nedeľa 28.02.2021) na Level 3 a zvyšok Nového Zélandu sa presunie na úroveň 2 na obdobie 7 dni. O ďalších opatreniach bude informovať zajtra prostredníctvom medii a online.

Výstraha úrovne 3

Výstražná informácia úrovne 3 o osobnom pohybe, cvičení, vzdelávaní, práci, podnikaní, cestovaní a zhromaždeniach.

Na úrovni výstrahy 3 musíte legálne zostať v bubline svojej domácnosti, kedykoľvek nie ste v práci alebo v škole. Môžete to rozšíriť na:

  • spojte sa s blízkou rodinou a whānau
  • podporovať izolovaných ľudí.
  • vykonávať opatrovateľskú činnosť

cestovanie je medzi regiónmi výrazne obmedzené. Verejné priestory sa musia uzavrieť. Patria sem knižnice, múzeá, kiná, trhy s potravinami, telocvične, bazény, ihriská. Firma ktorá vyžaduje blízky fyzický kontakt so zákazníkom, nemôže fungovať, musí zatvoriť. Zákazníci nemôžu prísť do priestorov spoločnosti – pokiaľ nie ste supermarket, mliekareň, mäsiar, obchodník s rybami, zeleninár, čerpacia stanica, lekáreň alebo povolená zdravotná služba.

Školy sa môžu bezpečne otvoriť, ale budú mať obmedzenú kapacitu. Pre viac informácii navštívte stránky Novozélandskej vlády.

Podľa slov premiérky je potrebné rázne zakročiť skôr, ako by sa to mohlo vymknúť s pod kontroly. K týmto krokom vedie hlavne posledný zaznamenaný prípad zo soboty.

Prípad, známy ako Prípad M, je starším súrodencom študenta strednej školy v Papatoetoe, ktorý bol náhodným kontaktom. Úradníci verejného zdravotníctva uskutočňujú rozhovory, aby pomohli zistiť, ako bol tento nový prípad infikovaný.

Prebieha testovanie päťčlennej domácnosti. Výsledky testov ostatných členov rodiny sa očakávajú dnes večer. V súčasnosti prebieha sekvenovanie genómu, ktoré sa má očakávať ešte dnes večer a poskytne viac informácií.

Zdroj: FB Jacinda Ardern / covid1′′. Govt. nz Foto: FB Jacinda Ardern