Záchranári HZS (Horska Záchranná Služba) zo Západných Tatier
Reklama

25.02.2021 Záchranári HZS (Horska Záchranná Služba) zo Západných Tatier zasa zachraňovali, boli požiadaný o pomoc od 36r. Slováka, ktorý uviazol vyčerpaný pod vrcholom Babej hory. Muž sa brodil mokrím snehom, ktorý sa prebáral, absolvoval náročnú túru, počas ktorej aj zablúdil.

Muž vyrazil zo Slanej vody smerom na Babiu horu odkiaľ mal v pláne pokračovať cez Malú Babiu horu červeným TZCH a späť na Slanú vodu. Keď však stratil v hlbokom snehu orientáciu, vrátil sa spod Malej Babej hory späť na Babiu horu. Unavený mal v pláne vrátiť sa žltým TZCH na Slanú vodu. Keďže si nebol istý, či postupuje správne a po celom dni bol premočený a mierne podchladený pri prístrešku pod vrcholom požiadal o pomoc.

Na pomoc mu okamžite vyrazli traja dobrovoľní zmluvní záchranári z OS HZS Západné Tatry zo Stredných Beskýd a jeden profesionálny záchranár HZS. Po príchode pacienta zateplili a podali mu teplé tekutiny. A spoločne zišli na Šťaviny, odkiaľ pokračovali na štvorkolke.

Záchranná akcia bola ukončená pri chate Slaná voda, odkiaľ 36r. muž na vlastnú žiadosť pokračoval samostatne.

„Touto cestou by sme chceli upozorniť turistov, že vplyvom prevládajúceho slnečného počasia je sneh počas dňa na mnohých miestach mokrý až premočený a prebára sa. Pri daných podmienkach je nevyhnutné použiť kvalitnú nepremokavú obuv, paličky a snežnice. Dĺžku a náročnosť túry treba plánovať s ohľadom na počasie, snehové podmienky a nezabúdať na adekvátnu výstroj a výzbroj.“

HZS

Zdroj: HZS Photo: HZS

Záchranári HZS (Horska Záchranná Služba) zo Západných Tatier
Výjazd záchranárov HZS na Babiu horu
Jedna myšlienka na článok “Zachraňovali Slováka. Uviazol pod vrcholom Babej Hory!”

Už nie je možné pridávať komentáre