podozrenie na juhoafrickú mutáciu v česku
Reklama

Národné referenčné laboratorium (NRL) v Česku už obdržalo tri vzorky podozrivé na juhoafrickú mutáciu. V dvoch prípadoch sa do Česka dostala zo zahraničia v rámci ciest. Zatiaľ neni potvrdené, či sa naozaj jedná o juhoafrickú mutáciu covidu-19.

„NRL doposud sekvenací JAR variantu viru nepotvrdila. Informaci máme v tuto chvíli o dvou suspektních vzorcích, z nichž jeden bude připraven k sekvenaci, druhý není k sekvenaci vhodný kvůli nízké koncentraci RNA. V obou případech se jedná o podezření na import ze zahraničí,“

oznámila SZÚ Klára Doláková

Podľa ministra zdravotnictva Jana Blatného (za ANO) sa podozrenie na tzv. juhoafricku mutáciu koronavirusom aktuálne preveruje u troch osob. Títo ľudia sa podľa neho vrátili zo Zanzibaru. Podľa informací ČTK je podozrenie na juhoafricku mutáciu koronavirusu aj u dvoch detí a dvoch učiteliek v Brněnské škôlke. Ta je uzatvorená.

Juhoafrická mutácia je nebezpečná tým, že umožňuje pôvodcovi covidu-19 čiastočne obísť odpoveď imunitného systému infikovaného človeka.

Nové opatrenia

Po novom budú v Česku od polnoci zo stredy na štvrtok povinné nosiť respirátory na miestach, kde sa združuje vyšší počet ľudí. Nebudú tak už stačiť len látkové rúška, ako to bolo doteraz. Rozhodla o tom v pondelok vláda ČR, informuje portál Novinky.cz

Minister ľuďom odporučil, aby používali respirátory typu KN95 alebo FFP2, ktoré vďaka tomu, že lepšie priliehajú ku tvári a tesnia, poskytujú lepši ochranu pred nákazou koronavírusom. Riešenie pri tých, ktorým sa nepodarí zaobstarať si respirátor, by mohli byť podľa ministra napríklad dve chirurgické rúška na sebe.

Zdroj: novinky.cz Photo: pixabay

Reklama
Jedna myšlienka na článok “Pozor! Juhoafrickú mutáciu covidu-19 riešia aj v Česku!”

Už nie je možné pridávať komentáre